Hopp over båndkommandoer
Hopp til hovedinnhold
Logg på

Skip Navigation LinksKadett-som-underordnet-mannskap

Kadett som underordnet mannskap?

09.06.2016
​En kadett skal IKKE fortrenge og bekle en underordnet stilling som for eksempel lettmatros, matros eller motormann. En kadett skal være i tillegg til ordinær bemanning. Kadetten skal ha opplæring til å bli offiser - og skal derfor ikke pålegges å selge billetter, vaske dørker eller steke svele.

​Rederiene får økonomisk støtte for å ha kadetter ombord.

 
Ref. Forskrift om kvalifikasjoner og sertifikater for sjøfolk

§ 12.Krav til godkjent opplæring om bord

Opplæring om bord for førstegangsutstedelse av kompetansesertifikat skal være godkjent av Sjøfartsdirektoratet og gi kadetten systematisk praktisk opplæring og erfaring i oppgavene, pliktene og ansvarsområdene til offiserer. Under opplæringen skal kvalifisert offiser overvåke og føre nært tilsyn med kadetten om bord og opplæringen skal dokumenteres i godkjent kadettbok eller annet godkjent dokument.


Odd Rune Malterud
Fagsjef
orm@dnmf.no